Joanna Rułkowska

prawniczka

Ekspertka w temacie małych biznesów i pasjonatka praw kobiet. Autorka książki Biznes Mamy i programu wsparcia w postaci Akademii Małego Biznesu. Laureatka konkursu Kobieta E-commerce 2023 w kategorii Przedsiębiorcza Mama. Specjalizuje się w budowaniu profesjonalnych i zgodnych z prawem pasów startowych od działalności nierejestrowanej do biznesu marzeń. Wierzy, że każda chwila to szansa, by wszystko zmienić.
[Więcej >>>]

O mnie

Najtrudniejsze jest zdecydowanie się na działanie, reszta to kwestia wytrwałości

Zgadzasz się ze słowami Amelii Erchart?

Jeśli tak, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że razem osiągniemy sukces i już niedługo zbudujesz swój wymarzony pas startowy od działalności nierejestrowanej do biznesu marzeń!

Jestem Asia! Bardzo miło mi, że chcesz poznać mnie bliżej, wiedzieć kto pisze artykuły o działalności nierejestrowanej na tym portalu  i czy jest to osoba godna zaufania.

Joanna Rułkowska

Zacznijmy od początku!

Moje marzenie o byciu prawniczką przedsiębiorczych kobiet narodziło się wiele lat temu, kiedy jako młoda dziewczyna pomagająca rodzicom w gospodarstwie rolnym na jednej z podlaskich małych wsi postawiłam przed sobą ten zupełnie nierealny na tamten moment życia cel.

Moja przygoda z prawem ma swój początek w 2009 roku kiedy rozpoczęłam naukę w liceum w klasie o profilu prawniczym. W 2012 roku wyjechałam na studia. W 2014 roku spróbowałam swoich sił z pierwszym biznesem. Był to startup w branży edukacyjnej. Prowadziłam prywatne lekcje dzieciom ze szkoły podstawowej i zatrudniałam innych korepetytorów w kilku Polskich miastach.

Jako podwójna mama małych chłopców, pisząca pracę magisterską zrozumiałam, że to za dużo na ten moment życia i najpierw zawiesiłam a potem zamknęłam swój startup.

Bezpośrednio po zakończonych studiach prawniczych otworzyłam portal Prawo Mamy (LINK), gdzie zaczęłam blogować o prawach mam studentek, prawach w codzienności kobiet, prawach w okresie okołoporodowym a następnie o działalności nierejestrowanej.

W 2018 roku jak weszły w życie nowe przepisy w ustawie Prawo przedsiębiorców – rozpoczęłam prowadzenie małego biznesu w formie działalności nierejestrowanej.

Chciałam wykorzystać potencjał współprac i rozwoju portalu Prawo Mamy. Jednocześnie dzieliłam się wiedzą o takiej formie prowadzenia małego biznesu z innymi kobietami na swoim portalu, profilu w mediach społecznościowych oraz na innych stronach internetowych.

W 2020 roku, kiedy byłam mamą już trójki chłopców otworzyłam swój sklep internetowy, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

W 2022 roku kilka miesięcy po narodzinach mojego czwartego synka wystartowała I edycja Akademii Małego Biznesu, a ja przebiłam swój sufit finansowych i w 7 dni zarobiłam ponad 20 tys. zł na produkcie, który miał dopiero powstać.

W 2023 roku zostałam laureatką konkursu Kobieta E-commerce w kategorii Przedsiębiorcza Mama a na Gali Interaktywnych otrzymałam medal za swoje osiągnięcia i rozwój sklepu internetowego. Jednak to co najważniejsze rozwijam swój biznes w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, pracując jedynie 10 h tygodniowo i spełniając w roli wielodzietnej mamy.

Teraz powstał kolejny portal. Uznałam, że warto rozdzielić treści. Prawo Mamy jest aktualnie miejscem, gdzie pojawiają się treści dotyczące praw kobiet w okresie okołoporodowym, a Działalność bez rejestracji to wirtualna przestrzeń dla początkujących przedsiębiorców. Blog został zarejestrowany jako internetowe czasopismo a ja pełnię funkcję redaktor naczelnej.

Joanna Rułkowska – blog Działalność bez rejestracji

Co mnie inspiruje w mojej pracy i dlaczego kocham pomagać innym w rozwoju ich pomysłów biznesowych?

To przede wszystkim sukcesy moich klientek i realna zmiana ich życia.

Działalność nierejestrowana to nie tylko forma prowadzenia biznesu w Polsce, to może być dla wielu kobiet początek i zmiana sposobu myślenia. Mały biznes to krok w stronę niezależności finansowej, otwarcia na rozwój,  uwierzenia w siebie.

Moją misją jest pomoc w budowaniu profesjonalnych pasów startowych od działalności nierejestrowanej do biznesu marzeń i zmniejszenie ubóstwa społeczeństwa, wśród kobiet, a zwłaszcza młodych mam.

Maksymalnie ułatwiam zmianę życiową moich klientek przekazując im wskazówki prawne, księgowe i biznesowe. Zdejmując ciężar z ramion, dmuchając w skrzydła i dając realne wsparcie oraz czas na to co dla tych kobiet jest najważniejsze – życie prywatne i rozwój pomysłu na biznes.

Nowoczesne rozwiązania, możliwość łączenia macierzyństwa czy innych obowiązków z rozwojem zawodowym na własnych zasadach fascynują mnie od czasu kiedy sama zostałam mamą. Najpierw łączyłam swoją najważniejszą rolę życiową z dziennymi studiami prawniczymi i startupem, teraz z własną interaktywną kancelarią prawną.

Inspirują mnie takie osoby, jak Ola Gościniak, Magdalena Pawłowska czy Dominika Kozak które pokazują, że nie trzeba poświęcać całej doby na pracę nad czy w biznesie żeby być spełnioną pod kątem zawodowym kobietą i osiągać satysfakcjonujące wyniki finansowe.

Aby udowodnić Ci w obiektywny sposób, że jestem właściwą osobą, by pomóc Ci zbudować profesjonalny pas startowy do biznesu marzeń, podzielę się z Tobą swoimi najważniejszymi sukcesami, nagrodami i wyróżnieniami, które zdobyłam w ostatnich latach.

Cechuje mnie profesjonalizm, empatia, zrozumienie, umiejętność tłumaczenia zawiłości prawnych i księgowych prostym językiem. Potrafię różne zagadnienia biznesowe w całość. Uwielbiam kompleksowe podejście do tematu działalności nierejestrowanej.

Joanna Rułkowska – jestem prawniczką i pomogę Ci w rozwinięciu działalności nierejestrowanej

Moje wyróżnienia:

 • Nominacja do statuetki Podlasianka 2019 w kategorii: Działalność społeczna
 • Nominacja do tytułu Osobowość Roku 2020 za szczerzenie wiedzy o działalności nierejestrowanej
 • Laureatka Kobieta E-commerce 2023 w kategorii Przedsiębiorcza Mama
 • Nominacja do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii: Kobieta Przyszłości i uczestniczka VIII Konferencji Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie jako prelegentka w panelu: Siła Kobiet w biznesie
 • Medal wręczony na Gali Interaktywnych w 2023 roku za sukcesy finansowe
 • Prelegentka w czasie Konferencji: Czas na Biznes Mamy
 • Prelegentka w czasie III Interaktywnej Konferencji Online
 • Prelekcja Na UwB: Kobieta w ciąży jako pacjent szczególny
 • Prelegentka na spotkaniach Klubu Przedsiębiorczych Mam w Białymstoku.

Jakie są moje specjalizacje i obszary ekspertyzy?

 • Prawniczka – absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Główne obszary ekspertyzy to działalność nierejestrowana i działalność gospodarcza, oraz prawa kobiet w okresie okołoporodowym
 • Specjalistka do spraw kadr i płac – prawo pracy, szczególnie urlopy związane z rodzicielstwem
 • Specjalistka do spraw księgowości małych podmiotów gospodarczych
 • Specjalistka do spraw pisania umów i dokumentów prawnych
 • Specjalistka do spraw przetwarzania danych osobowych (RODO)
 • Certyfikaty za udział w szkolenia organizowanych przez Polską Fundację Przedsiębiorczości: prawo autorskie, prawne aspekty dotyczące sklepu internetowego, urlopy rodzicielskie po zmianach związanych z dyrektywą work life & balanse
 • Udział w III Interaktywnej Konferencji Online: wiedza na temat sprzedaży i promocji produktów wykorzystując możliwości jakie daje przestrzeń online
 • Szkolenie: Sztuczna inteligencja (AI) w biznesie – aspekty prawne.

          Joanna Rułkowska
          prawniczka

***

Poznajmy się bliżej!

Napisz w komentarzu w jakiej branży prowadzisz (lub planujesz prowadzić) swoją działalność nierejestrowaną i o czym chciałabyś poczytać na tym blogu.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aneta 28 października, 2023 o 13:28

Interesuje mnie możliwość wykonywania redakcji i korekty tekstu oraz udzielania korepetycji w ramach działalności nierejestrowanej.

Odpowiedz

Joanna Rułkowska 30 października, 2023 o 09:50

Świetnie! 🙂 Dziękuję za komentarz. Jeśli chodzi o korektę to polecam na początek wywiad z Ewą Popielarz: https://dzialalnoscbezrejestracji.pl/chcesz-zostac-korektorem-zacznij-od-dzialalnosci-nierejestrowanej/

Będą się pojawiały też inne artykuły. Na listę pomysłów dopisuję korepetycje 🙂

Odpowiedz

Aśka 3 listopada, 2023 o 21:21

Cześć,
jestem wirtualną asystentką i specjalistką ds kadr i płac. Obecnie stacjonuje na urlopie macierzyńskim i powoli startuje z działalnością nierejestrowaną.
Chciałabym znaleźć na tym blogu informacje czy w ramach działalności nierejestrowanej można świadczyć usługi np porady dotyczące praw pracowniczych.

Odpowiedz

Joanna Rułkowska 21 listopada, 2023 o 17:32

Cześć! Świetna informacja i ciekawy temat. Można świadczyć takie usługi, ale musimy rozważyć kwestię np. VAT przy usługach doradczych i to, że jest to umowa zlecenie.

Odpowiedz

Joanna 18 stycznia, 2024 o 11:49

Chcę zacząć od prowadzenia działalności gospodarczej nierejestrowanej oferując usługi artystyczne (grafika, ilustracje, projektowanie i dekoracja wnętrz).
Chciałabym poczytać na tym blogu o organizacji czasu mamy opiekujacej się wymagającymi dziećmi, która chciałaby taką działalność prowadzić jednocześnie. 🙂 Interesuje mnie również udział sztucznej inteligencji w tym temacie. Głównie strona prawna. Chciałabym też dowiedzieć się o wykorzystaniu darmowych grafik dostępnych w Internecie do tworzenia np wizytówek,plakatów,zaproszeń.

Odpowiedz

Miriam 18 stycznia, 2024 o 12:30

Na wiosnę startuję z działalnością nierejestrowaną jako autorka obrazów abstrakcyjnych. Miałam już wystawę w ramach akcji charytatywnej, sprzedaławam wśród znajomych i czuję ogromną motywację! Jestem mamą niemal 4-miesięcznej dziewczynki, specjalistką na szczeblu kierowniczym w marketingu online. Musi się udać! Z Twoim wsparciem, oczywiście – maile czytam od wielu miesięcy i podziwiam rozwój. To, że chcesz umożliwić tutaj reklamę i wirtualny networking, to najlepsza wiadomość na dziś!!! Pozdrowienia z Gdyni!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Rułkowską w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.