Witajcie w pierwszym wywiadzie z serii Biznes Mama Miesiąca gdzie rozmawiam z niezwykłymi kobietami, przedsiębiorczyniami, mamami, które odważyły się prowadzić swój mały biznes. Serię wywiadów otwiera niesamowita Marta Halicka, założycielka marki MAHABI Biżuteria na Dzień Dobry.
***
Wywiadu możesz również posłuchać w moim podcaście Działalność bez rejestracji:
***
Marta dzieli się z nami swoją pasją do tworzenia biżuterii sutasz oraz drogą, którą przeszła od momentu zwolnienia z korporacji do stworzenia swojej marki.
Rozmawiamy o wyzwaniach, z jakimi spotyka się jako kobieta i mama prowadząca własny biznes, o codziennym życiu przedsiębiorczyni oraz o trudnościach na początku tej biznesowej drogi.
Marta Halicka inspiruje swoją determinacją, zdolnością do radzenia sobie z przeciwnościami losu i wiarą w to, że sukces to nie tylko osiągnięcia w biznesie, ale również wdzięczność za to, co się posiada.
W tym roku skończę 40lat i strasznie mi z tym dobrze, jestem żoną cudnego faceta, matką świetnych dzieciaków, córką, siostrą, koleżanką i przyjaciółką, uwielbiam otaczać się ludźmi, kocham nowe wyzwania.
Od zawsze pasjonatka rękodzieła i tworzenia wyjątkowych przedmiotów, z ogromną przyjemnością podkreślam siłę i moc kobiet, ich wyjątkowość, tworzę biżuterię na Dzień Dobry, od niedawna w ofercie mam również karty afirmacyjne na Dobry Początek Dnia, bo ja głęboko wierzę, że udany poranek to już 50% sukcesu.
Czytając ten wywiad, poznacie historię kobiety, która z odwagą i pasją tworzy swoją drogę w świecie małego kobiecego biznesu. Zapraszam Was do lektury!
Joanna Rułkowska: Mały kobiecy biznes. Jak rozumiesz to hasło?
Marta Halicka: Moja pierwsza myśl – my kobiety zazwyczaj uważamy, że to co robimy to mało albo mały.
Gdy myślę o kobiecym biznesie to rozumiem biznes kobiety dla kobiet, prowadzony z siłą i determinacją, kobiecą wrażliwością, sukcesywnie budowany w każdej dostępnej chwili, taki biznes z potrzeby serca, z chęci zmiany rzeczywistości która nas otacza.
Jak wyglądała Twoja droga do własnego biznesu?
Jak u każdego – pełna zakrętów i wyboi.
Zaczęło się od zwolnienia z korporacji, a właściwie od babci, która szyła i dzięki, której ja też tworzyłam pierwsze rękodzielnicze dzieła.
10 lat temu zobaczyłam biżuterie sutasz i się po prostu zakochałam, gdy później załamanej, zwolnionej z pracy mąż pokazał szkolenie, wiedziałam że muszę pójść, i tak po 5 godzinach szkolenia zaczęłam szyć – tworzyć wyjątkowe wzory ze sznurka i kamieni.
>>> Jak skutecznie radzić sobie z wyzwaniami działalności nierejestrowanej i czerpać z niej maksymalne korzyści? 7 pułapek działalności nierejestrowanej na które warto uważać w 2024 roku
Z początku pomału, nieśmiało dla najbliższych i do szuflady, a gdy pandemia przyniosła kolejne zwolnienie pomyślałam, że jak nie teraz to kiedy.
Wykupiłam szkolenie, wymyśliłam nazwę i codziennie wychodzę ze swojej strefy komfortu aby rozwijać moją markę mahabi Biżuteria na Dzień Dobry.
Moją misją jest podkreślenie wyjątkowości, siły i unikalności każdej z nas, nie ważne czy co rano wychodzimy do pracy, czy wychowujemy dzieci i dbamy o dom.
Czy prowadząc swój biznes doświadczyłaś dyskryminacji lub trudności związanych z tym, że jesteś kobietą i mamą?
Myślę że część trudności wynika z naszych przekonań i wychowania, że to przekonanie o roli kobiety jako matki – strażniczki domowego ogniska czytaj: kucharki, praczki, sprzątaczki, kierowcy, nauczycielki – często podcina nam skrzydła, bo jak wybrać pomiędzy ciepłym obiadem, a sesją zdjęciową produktów ?
Tak naprawdę to trudności są codziennie u każdej z nas, i tylko od nas zależy jak do nich podejdziemy.
Jak wygląda Twój dzień jako przedsiębiorczej kobiety?
Mam to ogromne szczęście że od 5 lat, poranek zaczynam od moich cudownych rytuałów: ciepła woda, spacer po lesie lub joga, karty afirmacyjne.
Później życie rodzinne i od 8:20 staram się pracować (w przerwach ogarniam albo dom, albo obiad, albo ogród), po południu mamy czas dla rodziny, obiad, spacer, kawa, a wieczorem wracam do pracowni bo przy prowadzeniu własnej marki jest tak samo wiele ról jak przy byciu matką, część z nich wykonuje wieczorami 🙂
Co było dla Ciebie najtrudniejsze na początku prowadzenia biznesu?
Konsekwencja w realizacji moich celi: mam ogromną zdolność do tworzenia długaśnych list rzeczy do zrobienia, od tych biznesowych po prywatne.
>>> Dlaczego prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży jest obowiązkowe? Sprawdź we wpisie: Jak prawidłowo prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży w działalności nierejestrowanej w 2024 roku?
A w związku z tym, że doba ma jedynie 24 godziny musiałam nauczyć się wybierać najważniejsze, nauczyć odpuszczać, nauczyć że zrobione jest lepsze od doskonałego i że pewne niedociągnięcia widzę jedynie ja, i oczywiście zaakceptować a wręcz polubić nieustanne wychodzenie ze swojej strefy komfortu.
Jaką radę mogłabyś dać kobietom, które chcą wystartować z małym biznesem?
Zacznij dziś, nie czekaj na doskonały moment na kogoś kto powie Ci: jesteś gotowa.
Spróbuj – popełnisz milion błędów ale to właśnie one są gwarancją naszego rozwoju.
Przedsiębiorcza mama w moim odczuci musi przede wszystkim: doceniać małe radości, swoje małe sukcesy, nie bać się zacząć, no i znaleźć wspierające osoby, jeśli nie w domu w rodzinie to w sąsiedztwie, kobiecym klubie albo internecie – wsparcie dodaje nam skrzydeł.
Jaka jest Twoja definicja sukcesu i ulubiony cytat motywacyjny?
Sukces to wdzięczność i spokój, wdzięczność za to co się posiada i spokój że cokolwiek się wydarzy to tak właśnie ma być.
Motywuje i podbudowuje mnie Jacek Walkiewicz i między innymi jego cytat: Człowiek tworzy swoje życie każdego dnia i wczorajsza słabość może być jutrzejszą siłą.
***
Martę Halicką i jej prace znajdziesz tutaj:
***
Chcesz wystartować ze swoim biznesem i stworzyć małą kobiecą markę?
Przeczytaj książkę Biznes Mamy!
Poradnik o działalności nierejestrowanej, to kompendium wiedzy prawnej, księgowej i biznesowej o prowadzeniu biznesu na próbę m.in. w czasie urlopów związanych z rodzicielstwem.
Spis treści i szczegółowe informacje są dostępne TUTAJ>>
Joanna Rułkowska
prawniczka
Fotografie wykonały: Justyna Grabowska, Marta Halicka
***
Działalność nierejestrowana. Jak rozliczyć koszty w 2024 roku?
Działalność nierejestrowana a koszty? Kiedy pierwszy raz przygotowujesz się do rozliczenia kosztów poniesionych w ramach swojego biznesu nieuniknione jest, że napotkasz przeszkody.
Dlatego w tym artykule chciałabym w 5 krokach pomóc Ci ogarnąć tę kwestię [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }