Joanna Rułkowska

prawniczka

Ekspertka w temacie małych biznesów i pasjonatka praw kobiet. Autorka książki Biznes Mamy i programu wsparcia w postaci Akademii Małego Biznesu. Laureatka konkursu Kobieta E-commerce 2023 w kategorii Przedsiębiorcza Mama. Specjalizuje się w budowaniu profesjonalnych i zgodnych z prawem pasów startowych od działalności nierejestrowanej do biznesu marzeń. Wierzy, że każda chwila to szansa, by wszystko zmienić.
[Więcej >>>]

Działalność nierejestrowana podczas zwolnienia lekarskiego: co warto wiedzieć?

Joanna Rułkowska02 stycznia 2024

Czy możliwa jest działalność nierejestrowana podczas zwolnienia lekarskiego?

Rozważymy w tym artykule sytuację kobiety, pracującej na etacie i spodziewającej się dziecka. Z powodu zagrożenia dla zdrowia, lekarz wystawił zwolnienie. Oprócz etatu, kobieta dodatkowo zarabiała, dziergając kocyki i sprzedając je online.

Dzierganie kocyków to praca niezwiązana z etatem, lekka i przyjemna.

Działalność nierejestrowana podczas zwolnienia lekarskiego

Jednak, czy w trakcie zwolnienia lekarskiego można kontynuować taką pracę dorywczą?

Niestety, odpowiedź jest negatywna. Prawo wyraźnie zabrania jakiejkolwiek pracy zarobkowej podczas pobierania zasiłku chorobowego.

Oznacza to, że zwolnienie lekarskie wyklucza inne aktywności zawodowe, nawet jeśli są one lekkie i nie zagrażają zdrowiu.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego, wykonywanie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego pozbawia prawa do zasiłku chorobowego.

Dodatkowo, może to być podstawą do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, szczególnie gdy pracownik narusza zalecenia lekarskie.

>>> Chcesz odkryć, jak uczynić swój nieformalny biznes naprawdę udanym i satysfakcjonującym przedsięwzięciem? Przeczytaj artykuł: 7 zasad prowadzenia działalności nierejestrowanej w 2024 roku

Podjęcie dodatkowej pracy czy prowadzenie działalności nierejestrowanej w czasie zwolnienia lekarskiego może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego i być powodem dla pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę.

Jeśli kobieta prowadzi działalność nierejestrowaną i jest na zwolnieniu lekarskim, zaleca się zawieszenie tej działalności do czasu powrotu do zdrowia.

Powrót do pracy dorywczej może nastąpić po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Poradnik Biznes Mamy

Jeśli interesuje Cię temat biznesu na próbę, zapraszam do zakupu poradnika Biznes Mamy.

Jest to kompendium wiedzy prawnej, księgowej i macierzyńskiej na temat działalności bez rejestracji.

Działalność nierejestrowana podczas zwolnienia lekarskiego

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W SKLEPIE

Podstawa Prawna:

 • Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 11 czerwca 2003 r., sygn. akt: I PK 208/2002, LexPolonica nr 365880)
 • Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 stycznia 1998 r., sygn. akt. I PKN 486/97, LexPolonica nr 332329)
 • Kodeks Pracy
 • Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

         Joanna Rułkowska
          prawniczka

Zdjęcie dziergającej kobiety pochodzi z serwisu Pexels

***

Działalność nierejestrowana a RODO? Poznaj podstawowe zasady wdrożeniowe w 2024 roku!

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia staje się nieodłączną częścią prowadzenia biznesu, ochrona danych osobowych staje się kluczowym elementem działalności nawet dla osób prowadzących działalność nierejestrowaną.

Zasady określone w RODO (Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych) są istotnym punktem odniesienia, który powinien być zrozumiany i przestrzegany przez każdego przedsiębiorcę, niezależnie od skali prowadzonej działalności [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Joanna Rułkowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Rułkowską w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Komentarze (0)

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Rułkowską w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: