Działalność nierejestrowana z roku na rok staje się co raz bardziej atrakcyjną alternatywą dla wielu przedsiębiorczych kobiet. To elastyczne podejście do prowadzenia biznesu, pozwalające na skupienie się na istocie pomysłu, z dala od biurokratycznych zawiłości.
Jednak, by odnieść sukces w tej formie przedsiębiorczości, warto kierować się pewnymi zasadami, które składają się na solidną podstawę każdego małego biznesu.
Przygotowałam dla Ciebie zestawienie 7 zasad prowadzenia działalności nierejestrowanej, które będą jak latarnia morska, naprowadzając Cię na szlak sukcesu biznesowego w 2024 roku.
Od regularności, przez profesjonalizm, aż po strategiczne wyznaczanie celów – te zasady stanowią kompas dla każdej przedsiębiorczej podróży.
Czytaj dalej, by odkryć, jak uczynić swój nieformalny biznes naprawdę udanym i satysfakcjonującym przedsięwzięciem.
Zasada regularności
Prowadzenie działalności nierejestrowanej regularnie zwiększa Twoje szanse na rozwój Twojego pomysłu biznesowego w 2024 roku.
Podejmowanie aktywności i szukanie klientów, wypełnianie obowiązków i poważne podejście do małego biznesu to podstawa sukcesu.
Możesz pracować w bardzo małym wymiarze.
Regularność nie oznacza, że codziennie musisz działać przez 8h.
Regularność to stałe podejmowanie aktywności.
Zaplanuj ile tygodniowo i miesięcznie czasu poświęcisz na prowadzenie działalności nierejestrowanej w najbliższych miesiącach.
Zasada rzetelności
Skrupulatność zwłaszcza w obszarach księgowych, prawnych, sprzedażowych i związanych z obsługą klienta to podstawowe obowiązki nierejestrowanych przedsiębiorców.
Sumienność w wypełnianiu tych obowiązków i bieżące monitorowanie dokumentacji pozytywnie wpłynie na rozwój Twojej aktywności zarobkowej.
Poprzez rzetelne podejście do Twoich obowiązków jako nierejestrowanego przedsiębiorcy zwiększasz zaufanie do swojej marki.
>>> W jaki sposób rozliczać swoją działalność nierejestrowaną? Działalność nierejestrowana a podatek dochodowy? Pięć najważniejszych informacji!
Zasada skuteczności
Prowadząc działalność nierejestrowaną podejmuj działania które przynoszą zysk i prowadzą do pozyskania klienta.
Przemyśl każdą aktywność pod kątem skuteczności i zgodności z wyznaczonymi celami.
Testuj różne pomysły i możliwości, ale miej na celowniku hasło skuteczności i na tej zasadzie rozliczaj swoje projekty biznesowe.
Zasada profesjonalizmu
Fakt, że prowadzisz mały biznes nie może być wytłumaczeniem bylejakości. Jednocześnie profesjonalizm to coś zupełnie innego niż perfekcjonizm.
Powinnaś świadczyć usługi i sprzedawać produkty na jak najwyższym poziomie na jaki sobie możesz aktualnie pozwolić.
Profesjonalizm nie musi oznaczać wydawania dużych pieniędzy na koszty.
Profesjonalizm może przejawiać w różnych obszarach, np. w tworzeniu produkt wysokiej jakości, świetnej obsłudze klienta, dobrym zapleczu prawne, umiejętności księgowania i wystawiania faktur czy tworzeniu małej marki poprzez aktywność w mediach społecznościowych.
Zasada zgodności z prawem
O czym warto pamiętać prowadząc działalność nierejestrowaną?
- Aktualizacja wiedzy prawnej
- Dobre dokumenty (regulaminy, umowy, polityki, klauzule RODO)
- Znajomość praw konsumentów
- Prawidłowe zawieranie umów z klientami
- Dbanie o bezpieczeństwo prawne nie tylko osób z którymi współpracujesz i na rzecz których działasz ale też Twoje własne!
- Dbanie o swoje interesy, zabezpieczenie prawne pomysłu i prowadzonej działalności nierejestrowanej.
Zasada uczciwości
Jakie są podstawowe drogowskazy prowadzące do uczciwej współpracy pomiędzy Tobą jako nierejestrowanym przedsiębiorcą a Twoimi klientami?
- Zaufanie
- Jakość
- Działanie zgodnie z regułami
- Szacunek
- Gotowość do zmian
- Otwartość na słuchanie klientów
- Autentyczność
- Respektowanie prawa
- Księgowanie wszystkich przychodów
- Wydawanie dowodów sprzedaży (rachunki, paragony, faktury bez VAT).
>>> Czy podczas urlopu wychowawczego można połączyć obowiązki rodzicielskie z prowadzeniem działalności nierejestrowanej? Działalność nierejestrowana a urlop wychowawczy? Prawo, warunki i wątpliwości!
Zasada strategicznego i odważnego wyznaczania celów biznesowych
Co warto uwzględnić planując cele biznesowe na następne miesiące?
- Podsumowanie poprzedniego roku i wyciągnięte wnioski
- Plany dotyczące wolnych dni i tygodni uwzględniając rodzinny grafik (wakacje, ferie czy święta to nie jest dobry czas na kampanię sprzedażową)
- Metoda SMART w odniesieniu do celów finansowych, projektów, produktów
- Metoda planowania 12-tygodniowego
- Określenie 3 głównych projektów na których realizacji najbardziej mi zależy i wybranie jednego priorytetowego
- Określenie kilku celów pobocznych, które będą wspierać główny cel
- Określenie w jaki sposób będziesz monitorować postępy
- Określenie jakie mogą pojawić się problemy/przeszkody w realizacji celów i jak sobie z nimi poradzisz
- Twoja wizja życia. Jak widzisz siebie i swój biznes za 12 miesięcy i co musi się wydarzyć, abyś uznała dany rok za udany. Określenie dodatkowo wizji swojego życia i biznesu w perspektywie długoterminowej i określenie jakie znaczenie w tej wizji ma nadchodzący rok
- Wskazanie one little word
- Mapa marzeń.
7 zasad prowadzenia działalności nierejestrowanej w 2024 roku – podsumowanie
Pamiętaj, że prowadzenie działalności nierejestrowanej to nie tylko wybór formy biznesu, ale przede wszystkim pasja, zaangażowanie, i konsekwencja.
Żeby Twój mały biznes rozwijał się dynamicznie w 2024 roku, trzymaj się ścisłych zasad regularności, rzetelności, skuteczności, profesjonalizmu, zgodności z prawem, uczciwości i strategicznego planowania.
Joanna Rułkowska
prawniczka
Zdjęcie laptopa i notesu umieszczone w artykule pochodzi z serwisu Unsplash
***
Bieżące obowiązki prawne i księgowe związane z działalnością nierejestrowaną
Prowadzenie działalności nierejestrowanej, choć nie obciążone wieloma formalnościami, wymaga jednak od przedsiębiorcy stałej uwagi i sumiennej pracy.
Dla wielu jest to szansa na rozwój pomysłu biznesowego bez zbędnego komplikowania spraw urzędowych.
Niemniej jednak, nawet w tej formie działalności istnieją konkretne obowiązki, których przestrzeganie wpływa na legalność i sukces przedsięwzięcia [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }