Podjęcie decyzji o zakończeniu działalności nierejestrowanej to istotny krok dla wielu przedsiębiorczyń które zdobywają doświadczenie na rynku lub podejmują nowe wyzwania zawodowe.
Choć zamykanie własnego biznesu może być procesem stosunkowo prostym, istnieje kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, aby uniknąć potencjalnych komplikacji prawnych i finansowych.
W niniejszym artykule skoncentrujemy się na trzech istotnych wskazówkach dotyczących zakończenia działalności nierejestrowanej.
Bez względu na powody podjęcia tej decyzji, znajdziesz tutaj praktyczne informacje dotyczące procesu zamykania biznesu, opodatkowania dochodów oraz obowiązków podatkowych i archiwizacyjnych.
Przeanalizujemy kluczowe kwestie, abyś mogła świadomie podjąć decyzje i zakończyć swoją działalność nierejestrowaną spokojnie, profesjonalnie i bez zbędnych kłopotów.
Wskazówka 1: Działalność nierejestrowaną możesz zakończyć w każdej chwili
Możesz zakończyć swoją działalność nierejestrowaną z dnia na dzień, jeśli nie przekroczyłaś limitu działalności nierejestrowanej.
Nie musisz nigdzie podawać powodu zakończenia swojego biznesu.
Przestajesz reklamować i sprzedawać swoje produkty i/lub usługi.
W każdej chwili możesz też bez czekania do przekroczenia limitu zarejestrować działalność gospodarczą w CEiDG.
Wskazówka 2: Z zakończeniem działalności nierejestrowanej wiążą się dwa obowiązki
Podstawowym obowiązkiem o którym muszą pamiętać osoby kończące prowadzenie działalności nierejestrowanej jest zapłacenie należnego podatku dochodowego od dochodu, który uzyskały w czasie prowadzenia działalności nierejestrowanej w danym roku podatkowym.
>>> Jak skutecznie radzić sobie z wyzwaniami działalności nierejestrowanej i czerpać z niej maksymalne korzyści? 7 pułapek działalności nierejestrowanej na które warto uważać w 2024 roku
Drugim obowiązkiem jest archiwizacja dokumentacji podatkowej.
Należy wraz z deklaracją PIT-36 przechowywać faktury sprzedażowe, faktury kosztowe oraz uproszczoną ewidencję sprzedaży przez czas trwania zobowiązania podatkowego.
W każdej chwili może bowiem odbyć się kontrola podatkowa nawet po zakończeniu działalności nierejestrowanej.
Wskazówka 3: Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowej przekroczy miesięczny próg przychodów, to działalność ta staje się działalnością gospodarczą od dnia, w którym nastąpiło to przekroczenie.
W przypadku przekroczenia limitu należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG w terminie 7 dni od tego dnia.
Tu nie masz wyboru.
>>> Jakie informacje możesz wpisywać w ewidencji kosztów działalności bez rejestracji? Działalność nierejestrowana. Jak rozliczyć koszty w 2024 roku?
Zarejestrowanie działalności gospodarczej po przekroczeniu limitu jest obligatoryjne.
Przychody z działalności nierejestrowej uzyskane w okresie od dnia, w którym przekroczono limit przychodu należnego, do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG (a jeżeli wniosek nie został złożony w terminie 7 dni – do dnia, w którym nastąpił bezskuteczny upływ tego terminu), są rozliczane jak przychody z działalności nierejestrowanej.
Po upływie wyżej wspomnianych okresów są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak przychody z działalności gospodarczej.
Chcesz wiedzieć więcej o tym jak prowadzić biznes na próbę? Przeczytaj książkę Biznes Mamy!
Poradnik o działalności nierejestrowanej, to kompendium wiedzy prawnej, księgowej i biznesowej o prowadzeniu biznesu na próbę. Spis treści i szczegółowe informacje są dostępne tutaj:
https://prawo-mamy.pl/produkt/dzialalnosc-nierejestrowana-2/
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
Joanna Rułkowska
prawniczka
Zdjęcie: Aaron Burden pochodzi z Unsplash
***
Działalność nierejestrowana i praca na etacie 2024
Jesteś kobietą, która rozważa połączenie pracy na etacie z prowadzeniem działalności nierejestrowanej jako pierwszy krok w biznesowej przygodzie. To połączenie może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnego modelu rozwoju przedsiębiorstwa.
Niemniej jednak, aby uniknąć pułapek i potencjalnych konsekwencji prawnych, ważne jest abyś zrozumiała subtelności związane z równoczesnym prowadzeniem etatu i działalności nierejestrowanej [Czytaj dalej…]
{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam, czy można zakończyć działalność nierejestrowaną, a potem np. po dwóch latach znowu zacząć taką działalność nierejestrowaną?
Tak, można tak zrobić. Jedynie prowadzenie działalności gospodarczej rodzi obowiązek odczekania 60 miesięcy zanim zacznie się znowu prowadzić działalność nierejestrowaną. Jeśli nie było przekroczenia limitu to można zakończyć i wznowić w dowolnej chwili taki mały biznes.
Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź
Witam, podczas zakładania działalności nierejestrowanej, musiałem złożyć wniosek o nadanie NIPu. Czy chcąc zamknąć działalność, konieczne jest składanie jakichkolwiek wniosków ? Czy to tylko i wyłącznie kwestia zaprzestania sprzedawania i wysyłania deklaracji VAT-UE i 9M, które co miesiąc musiałem składać ?
Dzień dobry,
Proszę zerknąć na art. 97 ust. 15a ustawy o VAT w nawiązaniu do art.15, który wskazuje, że podatnik, który pomimo ciążącego na nim obowiązku, przez 3 miesiące nie składał informacji podsumowującej VAT-UE, zostanie wykreślony z VAT-UE. Proszę pamiętać, że taki komentarz nie stanowi porady podatkowej i nie posiadam kompetencji doradcy podatkowego. Najbezpieczniej oprócz samodzielnego sprawdzenia tych przepisów będzie zadzwonić na bezpłatną infolinię Krajowej Administracji Skarbowej lub skontaktować z doradcą podatkowym.
Dzień dobry ,zakładając dzialalność nierejestrowana musiałam wypisać druk nip7 w urzędzie skarbowym, jednak widzę że mój mały biznes nie idzie czy chcąc zamknąć też muszę wypisać jąkać aktualizację w urzędzie skarbowym? Jakiś druk ?
Dzień dobry, a w jakim celu był składany ten druk? Zazwyczaj u osób prowadzących działalność nierejestrowaną, jeśli muszą być podatnikiem czynnym VAT albo muszą księgować przychody na kasie fiskalnej. Wtedy trzeba przy zakończeniu udać się do US, żeby wyrejestrować kasę fiskalną albo zrezygnować z bycia podatnikiem VAT. Pozdrawiam