Joanna Rułkowska

prawniczka

Ekspertka w temacie małych biznesów i pasjonatka praw kobiet. Autorka książki Biznes Mamy i programu wsparcia w postaci Akademii Małego Biznesu. Laureatka konkursu Kobieta E-commerce 2023 w kategorii Przedsiębiorcza Mama. Specjalizuje się w budowaniu profesjonalnych i zgodnych z prawem pasów startowych od działalności nierejestrowanej do biznesu marzeń. Wierzy, że każda chwila to szansa, by wszystko zmienić.
[Więcej >>>]

Działalność nierejestrowana i praca na etacie 2024

Joanna Rułkowska22 lutego 2024

Jesteś kobietą, która rozważa połączenie pracy na etacie z prowadzeniem działalności nierejestrowanej jako pierwszy krok w biznesowej przygodzie. To połączenie może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnego modelu rozwoju przedsiębiorstwa.

Niemniej jednak, aby uniknąć pułapek i potencjalnych konsekwencji prawnych, ważne jest abyś zrozumiała subtelności związane z równoczesnym prowadzeniem etatu i działalności nierejestrowanej.

W niniejszym artykule skupimy się na kluczowych aspektach związanych z tym połączeniem, zwracając uwagę na kwestie takie jak zakaz konkurencji, odpowiedzialność pracownicza oraz składki ZUS.

Poznamy również istotne informacje dotyczące zwolnienia lekarskiego i rozliczeń podatkowych, które należy uwzględnić podczas równoczesnego podjęcia się obu form aktywności zawodowej.

Zapraszam Cię do zgłębienia tematu łączenia etatu z działalnością nierejestrowaną, aby lepiej zrozumieć korzyści, wyzwania i potencjalne ryzyka związane z tym przedsięwzięciem.

Działalność nierejestrowana i praca na etacie 2024

Działalność nierejestrowana a praca na etacie? Uważaj na działalność konkurencyjną i działalność na szkodę pracodawcy!

Działalność konkurencyjna, to działalność naruszająca chronione prawem dobra pracodawcy oraz szkodzące jego interesom.

Art. 101 ¹ Kodeksu Pracy

  • 1.W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).
  • 2.Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym.

Jednocześnie musisz wiedzieć, że brak zapisanego zakazu konkurencji w odrębnej umowie, nie oznacza, że można wykonywać działalność konkurencyjną względem pracy na etacie.

Jeśli Twoja działalność nierejestrowana dotyczy np. zupełnie innej branży niż Twoja praca na etacie, to spokojnie możesz działać, ale jeśli zamierzasz działasz na tym samym rynku co pracodawca, to pamiętaj o tym, że nawet jeśli w umowie nie masz wpisanego zakazu konkurencji, mogą Cię spotkać negatywne konsekwencje.

Działalność na szkodę pracodawcy?

Art.100 Kodeksu Pracy

  • 1. Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
  • 2. Pracownik jest obowiązany w szczególności:

1) przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy;
2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku;
3) przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;
4) dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę;
5) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach;
6) przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Zachowanie konkurencyjne to nie tylko takie, które wynika z zakazu konkurencji, ale też w wyniku którego nie dbasz o dobro zakładu pracy. 

Zachowanie konkurencyjne nie musi mieć cech powtarzalności i wielokrotności. Już jednokrotne dokonanie pewnych czynności może stanowić przejaw naruszenia zakazu konkurencji.

Jakie działania w ramach działalności nierejestrowanej mogą zostać uznane za działalność konkurencyjną względem pracodawcy?

  • Prowadzenie we własnym imieniu i na własną rzecz biznesu o zakresie działalności pokrywającym się z przedmiotem działalności pracodawcy
  • Prowadzenie działalności nierejestrowanej za pośrednictwem osoby trzeciej czy
  • Zajmowanie się doradztwem podmiotom konkurencyjnym, np. zawieranie z nimi umów, które mogą niekorzystnie wpływać na sytuację finansową Twojego pracodawcy
  • Takie zachowanie nierejestrowanego przedsiębiorcy, które adresowane jest, choćby częściowo, do tego samego kręgu odbiorców w stosunku do działalności prowadzonej przez aktualnego pracodawcę.

Konsekwencje?

Podjęcie się działalności nierejestrowanej, która będzie spełniała cechy działalności konkurencyjnej, uzasadnia zwolnienie.

Taka działalność może stanowić również podstawę rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Czy zwolnienie lekarskie dotyczące pracy na etacie ma wpływ na działalność nierejestrowaną?

W przypadku, gdy zdecydujesz się korzystać ze zwolnienia lekarskiego i będziesz pobierać zasiłek chorobowy nie będziesz mógł/mogła chodzić do pracy oraz prowadzić działalności nierejestrowanej.

Zgodnie z przepisami nie można bowiem wykonywać żadnej pracy zarobkowej, będąc na zwolnieniu lekarskim.

Art. 17. 1. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Co możesz zrobić z działalnością nierejestrowaną na czas zwolnienia lekarskiego?

  • zawiesić działalność nierejestrowaną na czas zwolnienia lekarskiego i np. wpisać taką adnotację o braku sprzedaży w danych dniach w uproszczonej ewidencji sprzedaży,
  • poprosić o prowadzenie działalności nierejestrowanej w Twoim imieniu inną osobę za pomocą ustanowienia pełnomocnictwa (np. wirtualna asystentka).

Negatywne konsekwencje prowadzenia działalności nierejestrowanej w czasie pobierania zasiłku chorobowego? Utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego!

Więcej o zwolnieniu lekarskim przeczytasz TUTAJ>>

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Działalność nierejestrowana a praca na etacie? Składki w ZUS!

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie stanowi tytułu do ubezpieczenia, w związku z tym nie masz obowiązku płacenia składek ZUS.

Wyjątkiem są sytuacje, gdy w ramach działalności nierejestrowanej zawierasz z klientami umowy zlecenie.

Gdy zawierasz umowę zlecenie na świadczenie usług, pojawia się konieczność opłacenia składek.

W takim wypadku to kontrahent (zleceniodawca) będzie musiał od tej danej umowy zapłacić za Ciebie ZUS.

Od wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę zawsze należy obowiązkowo odprowadzić pełne, obowiązujące składki ZUS.

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu, o ile ma zagwarantowane co najmniej wynagrodzenie minimalne, nie ma obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu z innych tytułów niż umowa o pracę.

W sytuacji, gdy pracownik pozostaje w co najmniej dwóch stosunkach pracy, sumuje się ich podstawy wymiaru składek – jeżeli są one równe lub wyższe niż minimalne wynagrodzenie, ubezpieczenie społeczne z umowy zlecenia nie jest obowiązkowe, a dobrowolne.

Rozlicz podatek z działalności nierejestrowanej i pracy na etacie na jednej deklaracji PIT-36

Dochody z działalności nierejestrowanej należy rozliczyć na PIT-36.

Na tym formularzu znajdziesz specjalnie wyznaczone rubryczki, aby wpisać przychód z działalności nierejestrowanej, koszty oraz dochód lub stratę.

O tym jak rozliczyć podatek dochodowy z przychodów z działalności nierejestrowanej pisałam w artykule dostępnym TUTAJ>>

Przychody z etatu musisz rozliczyć razem z przychodami z nierejestrowanej, czyli na PIT-36.

Powinieneś/powinnaś przepisać przychody wykazane na PIT-11 (dokument, który dostajesz od pracodawcy) na PIT-36 w odpowiednie miejsca.

Możesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku, ulg podatkowych oraz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś skorzystać z tzw. ulgi dla młodych, ponieważ nie masz ukończonych 26 lat, to skorzystasz z tego jedynie w odniesieniu do przychodów osiągniętych z etatu.

Jeśli chodzi o podatek od dochodów osiągniętych z działalności nierejestrowanej musisz go zapłacić.

Chcesz wiedzieć więcej o tym jak prowadzić biznes na próbę? Przeczytaj książkę Biznes Mamy

Poradnik o działalności nierejestrowanej, to kompendium wiedzy prawnej, księgowej i biznesowej o prowadzeniu biznesu na próbę.

Spis treści i szczegółowe informacje są dostępne TUTAJ>>

Działalność nierejestrowana i praca na etacie 2024

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców
  • Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
  • Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy

Joanna Rułkowska
prawniczka

Zdjęcia: Mae Mu; Luca Bravo

***

Działalność bez rejestracji: Patronem portalu została Fundacja Rodzic w mieście i Klub Przedsiębiorczych Mam

W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na prowadzenie własnego biznesu, nie rezygnując jednocześnie z roli zaangażowanej mamy. Patronem portalu Działalność bez rejestracji jest Fundacja Rodzic w Mieście, a jednym z jej projektów jest inspirujący Klub Przedsiębiorczych Mam.

Przyjrzyjmy się bliżej tej inicjatywie, która wspiera przedsiębiorcze kobiety w równoczesnym pełnieniu ról zawodowej i rodzicielskiej [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Joanna Rułkowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Rułkowską w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    2 komentarze

    Aśka 27 lutego, 2024 o 09:40

    Asiu, czy dobrze rozumiem – bo już obejrzałam kilka podcastów, w tym z Tobą, ale w dalszym ciągu jest to dla mnie zagadka – czy jeżeli pracuję na pełnym etacie, mam z tego tytułu opłacany ZUS, a okazjonalnie, w ramach działalności nierejestrowanej robię korekty, to osoba, która płaci mi za taką korektę, nie musi już dodatkowo opłacać składki ZUS? Bo jeżeli musi, to raczej zrezygnuje z moich usług i zgłosi się do osoby, która ma działalność, bo to będzie mniej problematyczne. Moje dochody z tytułu pracy z korektą są rzadkie i symboliczne, ale kiedy widzę tego rodzaju niejednoznaczności, to mam ochotę nie brać wynagrodzenia w ogóle, bo boję się, że narobię sobie albo komuś kłopotów. Pozdrawiam 🙂

    Joanna Rułkowska 29 lutego, 2024 o 12:41

    Asiu, jeśli masz pracę na etacie a dodatkowo zawierasz z klientami (firmami albo osobami fizycznymi) umowy zlecenie lub umowy o dzieło z zakresu korekty to takie umowy niezależnie czy są w ramach działalności wykonywanej osobiście czy działalności nierejestrowanej należy zgłosić do ZUS (umowy o dzieło) i zapłacić składkę zdrowotną (przy umowie zlecenie). Nie trzeba płacić składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli zarabiasz przynajmniej minimalną krajową. Wszystko jest jednoznaczne od 2018 roku, działalność nierejestrowana nie zniosła obowiązku który był już od bardzo dawna. Zleceniodawcy zawsze musieli płacić składki. Umowy o dzieło zgłasza się od 2019 roku. Wsyzstko jest jednoznacznie określone w ustawach czy wskazówkach na stronie biznes.gov. Zamieszanie wprowadzają osoby na grupach na FB, mówiące że jest inaczej. Jak to wygląda w praktyce? Różnie. Zdecydowanie rekomenduję zgłaszanie jak ktoś np. wykonuje korektę dla wydawnictwa, firmy – to jest banalnie proste dla osób które mają firmę. Zgłaszają to księgowej/kadrowej i ona to rozlicza. Jeśli rezygnuje ze współpracy, bo trzeba wysłać maila do ksiegowej i wykonać zgłoszenie, żeby działać zgodnie z prawem to ja bym się zastanawiała czy ja chcę pracować z taką osobą a nie czy ona ze mną 😉 A nawet jeśli zdecdyujesz sie na współpracę, ona nie zgłosi to ona ponosi konsekwencje w przypadku kontroli ze strony ZUS. Ciebie ZUS nie będzie kontrolował. nie ma narzędzi i podstawy prawnej. Może kontrolować wydawnictwo, firmę i wtedy kazać zapłacić zaległe składki od waszej umowy/wykonanej usługi w ramach umowy zlecenie.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: