Joanna Rułkowska

prawniczka

Ekspertka w temacie małych biznesów i pasjonatka praw kobiet. Autorka książki Biznes Mamy i programu wsparcia w postaci Akademii Małego Biznesu. Laureatka konkursu Kobieta E-commerce 2023 w kategorii Przedsiębiorcza Mama. Specjalizuje się w budowaniu profesjonalnych i zgodnych z prawem pasów startowych od działalności nierejestrowanej do biznesu marzeń. Wierzy, że każda chwila to szansa, by wszystko zmienić.
[Więcej >>>]

Działalność bez rejestracji? Wykonaj samodzielnie audyt biznesowy!

Joanna Rułkowska16 października 2023

Działalność nierejestrowana i formalności? Niestety tak. Biznes na próbę posiada wiele zalet, ale nie oznacza to, że można działać całkowicie swobodnie.

Zapewne już wiesz, że są jakieś warunki na start, że trzeba uważać na limit, że konieczne jest prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży. Czytasz różne informacje w mediach społecznościowych, grupach na Facebooku, rozmawiasz z bliskimi i w pewnym momencie zaczynasz się gubić.

Co jest ważne i konieczne? A co jedynie zalecane?

Na bazie współprac podejmowanych z nierejestrowanymi przedsiębiorcami oraz mojego doświadczenia postanowiłam podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami na start z małym biznesem!

Działalność bez rejestracji – audyt biznesowy

Działalność bez rejestracji a Twój idealny klient

Jeśli zamierzasz w ramach działalności nierejestrowanej sprzedawać swoje produkty lub świadczyć usługi to na początku skup się na  uporządkowaniu spraw strategicznych związanych z Twoim małym biznesem.

Twoje pierwsze zadanie to dokładne określenie kim jest TWÓJ IDEALNY KLIENT.

Pytania na jakie warto sobie odpowiedzieć to m.in.:

 • Komu i w czym dokładnie chcesz pomóc w ramach prowadzonej działalności nierejestrowanej?
 • Jaki jest profil demograficzny i psychologiczny Twojego idealnego klienta? Wiek, płeć, zawód, wykształcenie, dzietność, lokalizacja geograficzna? Zainteresowania Twojego klienta, aspiracje, priorytety?
 • Czy wybrana przez Ciebie grupa klientów będzie miała pieniądze, by za Twoje produkty zapłacić?
 • Jakie obawy i obiekcje ma Twój klient?

Działalność bez rejestracji a aspekty finansowe

Aspekty finansowe to najważniejsze zadanie do określenia przed startem z działalnością nierejestrowaną.

Musisz zastanowić się nad tym, czy chcesz by działalność nierejestrowana była celem samym w sobie i zależy Ci jedynie na prowadzeniu małego biznesu czy jest to jedynie pas startowy do wyższych zarobków.

Musisz przeanalizować takie kwestie jak:

 • Podejście do limitu działalności nierejestrowanej. Jego wysokość, Twoje aspiracje, konsekwencje przekroczenia, analiza cen w Twoim biznesie i ich wpływ na limit.
 • Rodzaj i wysokość kosztów w Twoim małym biznesie.
 • Finanse na start z działalnością nierejestrowaną.
 • Zarządzanie przychodami i dochodami.
 • Przygotowanie dokumentacji księgowej (ewidencje, rachunki, przelewy, faktury, deklaracje podatkowe).

>>> Sprawdź kiedy nie przysługuje Ci świadczenie rodzicielskie w sytuacji, gdy prowadzisz biznes bez rejestracji: Działalność bez rejestracji a świadczenie rodzicielskie? Najważniejsze informacje o kosiniakowym i małym biznesie!

Działalność bez rejestracji a aspekty prawne

Brak wpisu w CEiDG odnośnie prowadzenia działalności nierejestrowanej nie oznacza, że taki mały biznes funkcjonuje na rynku bez żadnych formalności. O ile istnieje szereg ułatwień pod względem rozliczeń z Państwem, to pozostaje jeszcze kwestia klientów!

Klienci nie mogą bowiem odczuwać różnicy pomiędzy przedsiębiorcą rejestrowanym i nierejestrowanym.

Konieczne jest więc spełnienie nie tylko licznych warunków na start z działalnością nierejestrowaną (m.in. czysta karta, limit, brak możliwości prowadzenia spółki), czy kontakt z US jeśli zachodzi potrzeba księgowania na kasie fiskalnej czy rejestracji jako podatnik czynny VAT.

Konieczne jest też zadbanie o: prawa konsumentów, regulamin sprzedaży czy odpowiednie wdrożenie RODO.

Jak wykonać szczegółowy audyt małego biznesu prowadzonego w formie działalności nierejestrowanej?

Przygotowałam dla nierejestrowanych przedsiębiorców workbook, dzięki któremu możesz samodzielnie wykonać audyt działalności nierejestrowanej. Produkt możesz pobrać bezpłatnie. Wystarczy, że dołączysz do grona czytelników NIEREJESTROWANEGO NEWSLETTERA!

Dlaczego warto pobrać ten plik?

 • Plik składa się z checklist, opisów, zadań i poleceń dzięki którym uporządkujesz swoją wiedzę na start z działalnością nierejestrowaną i odhaczysz najważniejsze sprawy do załatwienia.
 • Workbook możesz wydrukować i ułatwić sobie pracę nad małym biznesem. Możesz sprawdzić czy wszystko robisz zgodnie z prawem.
 • Przygotowałam zadania audytowe do wykonania w trzech obszarach: biznesowy, finansowy i prawny. Dzielę się z Tobą moją wiedzą w kompleksowy sposób. Kwestie prawne to tylko jedna ze składowych dobrego i profesjonalnego startu z małym biznesem.
 • Dołączysz do grona nierejestrowanych przedsiębiorców, którzy działają strategicznie. Dzięki temu masz szansę osiągnąć sukces i każdego dnia rozwijać siebie i swój biznes.
 • Zapisując się na NIEREJSTROWANY NEWSLETER otrzymujesz dostęp do innych bezpłatnych materiałów. Raz w tygodniu (w soboty) będziesz też otrzymywać ode mnie listy prosto na swoją skrzynkę z informacjami o działalności nierejestrowanej, przemyśleniami biznesowymi oraz aktualnościami prawnymi. Będziesz też mieć dostęp do specjalnych ofert związanych z moimi produktami.

>>> Jaki PIT składasz rozliczając się z prowadzonej działalności nierejestrowanej? Działalność nierejestrowana a podatek dochodowy? Pięć najważniejszych informacji!

Co inne osoby sądzą o tymi praktycznym mini poradniku na start z działalnością nierejestrowaną?

Pobrałam i jest świetny! Bardzo dużo wartościowych treści i podobają mi się listy zadań.

Dziękuję! Pięknie wydane i napakowane przydatnymi treściami. Ja dopiero będę ruszać z działalnością, ale już widzę, że będę się bardzo opierać na tym workbooku.

Jestem na etapie przygotowań do własnej działalności i Ty przekazujesz ogrom wiedzy jak do tego tematu podejść. Pobrałam już workbook i jestem pod wielkim wrażeniem!

Ten workbook to jest jak najlepszy prezent gwiazdkowy dla osoby, która marzy o własnym biznesie. Tyle praktycznych zadań i wskazówek. Szczerze mówiąc, to zdziwiłam się, że jest to produkt bezpłatny!

Pobierz workbook i wykonaj audyt działalności nierejestrowanej jeszcze dziś!

          Joanna Rułkowska
          prawniczka

***

Działalność nierejestrowana 2023? Pięć warunków na start!

Działalność nierejestrowana postrzegana jest jako bezpieczniejsza oraz łatwiejsza forma zapoczątkowania prowadzenia własnego biznesu. Z każdym kolejnym rokiem można zauważyć, że jest ona coraz bardziej rozpowszechnionym sposobem na rozpoczęcie własnej działalności.

Jednak warto podkreślić, że do prawidłowego prowadzenia działalności nierejestrowanej niezbędne jest spełnienie określonych warunków.

Zapoznaj się z nimi! [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Joanna Rułkowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Rułkowską w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Komentarze (0)

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Rułkowską w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: