Joanna Rułkowska

prawniczka

Ekspertka w temacie małych biznesów i pasjonatka praw kobiet. Autorka książki Biznes Mamy i programu wsparcia w postaci Akademii Małego Biznesu. Laureatka konkursu Kobieta E-commerce 2023 w kategorii Przedsiębiorcza Mama. Specjalizuje się w budowaniu profesjonalnych i zgodnych z prawem pasów startowych od działalności nierejestrowanej do biznesu marzeń. Wierzy, że każda chwila to szansa, by wszystko zmienić.
[Więcej >>>]

Od działalności nierejestrowanej do autorskich warsztatów z edukacji medialnej i pełnego grafiku na kolejne miesiące!

Joanna Rułkowska21 stycznia 2025

Anita Klebanowska — mgr edukacji medialnej, certyfikowana specjalistka profilaktyki e-uzależnień behawioralnych, praktyk metody Kids Skills w nurcie Edukacji Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Pomagam żyć świadomie w zmediatyzowanym świecie.

Media i my to kreatywne warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których edukuję medialnie. Uczę smartfonowej samokontroli, cyfrowej higieny, krytycznego myślenia, kompetencji przyszłości w dobie AI czy cyberbezpieczeństwa.

Edukacja medialna to bardzo szerokie pojęcie obejmujące zarówno dostarczanie wiedzy o wpływie mediów, jak i wychowywanie do korzystania z nich.

Fotografię wykonał: Artur Klebanowski

Joanna Rułkowska [J.R.]: Co zainspirowało Cię do prowadzenia działalności nierejestrowanej w branży edukacji medialnej?

Anita Klebanowska [A.K.]: Z edukacją medialną mam do czynienia od dawna. Już podczas studiów teologiczno-dziennikarskich założyłam bloga w tej tematyce i zapisywałam się na wszystkie zajęcia fakultatywne związane jakkolwiek z tematem wychowywania do mediów.

Jednak nie byłam blisko wyłącznie wiedzy teoretycznej. Byłam też blisko szkoły i mediów internetowych — pracowałam jako nauczycielka i redaktorka prowadząca, chociażby warszawski portal informacyjny radia Eska. Wtedy wiedza teoretyczna (prze)reklamowywała przyszłość Internetu jako remedium na całe zło: poczynając od nieekologicznie zużywanego papieru (wtedy rozpoczęła się faza na e-booki i prasę przenoszono do Internetu) po darmowość wszelkiej wiedzy.

Praktyka pracy pokazała mi wady tego medium — to, że jako twórca mam przyciągać do ekranów kolejnych unikalnych użytkowników i że ów wszelka wiedza jest często przejaskrawioną informacją lub opinią.

Minęła ponad dekada a główne cele moich warsztatów to właśnie profilaktyka uzależnień ekranowych czy przeciwdziałanie dezinformacji.

          >>> Prowadzenie działalności nierejestrowanej otwiera przed nami pole możliwości, jednak równocześnie niesie ze sobą pewne zobowiązania – sprawdź jakie w artykule: Bieżące obowiązki prawne i księgowe związane z działalnością nierejestrowaną

[J.R.] Jakie były największe wyzwania, z którymi musiałaś się zmierzyć na początku swojej działalności?

[A.K.] Największym wyzwaniem, by zacząć z warsztatami „Media i my” był brak czasu.

Kiedy zrozumiałam, co chcę robić w życiu zawodowo, równolegle założyliśmy rodzinę. Budowaliśmy dom i Dom systemem tradycyjnym 😉 = Mąż mega rozwinął skrzydła w swojej branży, ja byłam dziennikarką z doskoku a mamą maluszków na pełen etat.

Koniec 2023 roku był czasem, kiedy najmłodszy syn zaczął przesypiać nocki, a ja odczułam, że mam pewną przestrzeń na coś tylko mojego. Przestrzeń zbyt małą, by od razu zakładać firmę, ale chęci zbyt wielkie, by nie spróbować stawiać małych kroków z działalnością nierejestrowaną.

Pojawił się jednak strach związany z brakiem świadomości prawnej. Niezła wymówka, której zaradziłam udziałem w Twojej Akademii Małego Biznesu.

Anita Klebanowska

Fotografię wykonała: Julita Korczak

[J.R.] Cieszę się, że dołączyłaś. Jakie były Twoje pierwsze sukcesy w biznesie?

[A.K.] Za pierwsze sukcesy uznaję wszystkie te kroki, które pozwoliły mi na start: czerpanie wiedzy z Twoich lekcji, dokształcenie się poprzez udział w kilku innych kursach, założenie strony internetowej z ofertą.

Pewność siebie, jaką dała mi ta „baza” zaowocowała, że zaczęłam głośno się tym chwalić. Szybko przyszła współpraca z Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.

Na dzień dzisiejszy jedni klienci polecają mnie kolejnym. Zasług nie przypisuję wyłącznie swoim zdolnościom do przekazywania wiedzy, ale też temu, że zakres tematyczny „Media i my” wpisuje się w kierunki polityki oświatowej państwa oraz w programy wychowawczo-profilaktyczne placówek szkolnych.

Anita Klebanowska

Fotografię wykonała: Renata Sujata

[J.R.] Masz ciekawy i jednocześnie niszowy pomysł na biznes. Czy spotkałaś się ze zrozumieniem tego co robisz i otrzymałaś od innych wsparcie?

[A.K.] Jak już wcześniej opisywałam, bardzo mi pomogłaś! Rodzina nie do końca rozumie co robię, skoro nie pracuję na etacie, ale kolejne zlecenia dodają mi odwagi i nauczyły mnie prosić o pomoc przy dzieciach, kiedy wymaga tego sytuacja.

[J.R.] Co motywuje Cię do dalszego rozwoju i pracy nad Twoim biznesem

[A.K.] Do dalszego rozwoju motywuje mnie fakt, że już idę w tym moim maratonie. Że po kroku pierwszym naturalnie przyszedł czas na drugi, a teraz faktury i prowadzenie ewidencji to już taka nowa norma.

Nie bez przyczyny używam słowa „idę” – na pewno nie biegnę, w tempie jakie miałabym bez „dziecka na rękach”. Raczej idę w żółwim tempie, nieraz mając wrażenie, że zaraz mnie wszyscy wyprzedzą.

          >>> Czy możliwa jest działalność nierejestrowana podczas zwolnienia lekarskiego?

Ale! Po pierwsze idę własną drogą, nikogo więcej na niej nie ma(!), bo traktuję tematy edukacji medialnej inaczej niż moja (i tak wciąż nieliczna) konkurencja.

Przestałam porównywać się z innymi w mediach społecznościowych, zaczęłam naprawdę działać offline, czytać książki i brać udział w kursach, które sama sobie polecam, znając własną indywidualną niszę, w której dalej chcę działać.

***

Anitę Klebanowską znajdziesz tutaj:

***

Od działalności nierejestrowanej do rosnącego zaufania klientów – wywiad z Renatą Glanc, założycielką Glanc Book

Renata Glanc to projektantka produktów cyfrowych, która swoją działalność rozpoczęła od unregistered business (działalności nierejestrowanej), a dziś zdobywa zaufanie klientek dzięki unikalnemu podejściu do tworzenia e-booków, workbooków, kart pracy i innych materiałów cyfrowych.

Jej misja? [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Joanna Rułkowska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Rułkowską w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Komentarze (0)

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: